Metody zapobiegania zmarszczkom

0
845

Niewielu jest obdarzonych godnym pozazdroszczenia dziedzictwem genetycznym, które z upływem lat nie pozostawia żadnych widocznych śladów na twarzy. Na szczęście dla wszystkich innych pojawiły się środki zapobiegania lub łagodzenia zmarszczek. Oprócz wyszukanych kremów i mniej lub bardziej inwazyjnych zabiegów mamy pod ręką szereg naturalnych i skutecznych metod, dzięki którym możemy oszukać czas.

Czynniki powodujące przedwczesne starzenie się skóry

Zmarszczki to małe zmarszczki, które tworzą się szczególnie w okolicach oczu, ust i szyi. Chociaż uważamy, że tylko starzenie się może pozostawić takie ślady na naszej twarzy, istnieją inne mniej znane czynniki, które z czasem prowadzą do utraty elastyczności skóry i przedwczesnego starzenia:

Ekspozycja na promienie ultrafioletowe

Skóra po długiej i powtarzającej się ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe traci swoją odporność i elastyczność, a proces starzenia jest znacznie szybszy, zwłaszcza u osób o jasnej karnacji. W ten sposób pojawia się coraz więcej zmarszczek, które z czasem będą się pogłębiać.

Styl życia

Jeśli prowadzisz chaotyczne życie, tracisz noce, nie jesz i nie nawadniasz się odpowiednio, masz nawet wady, takie jak palenie lub picie alkoholu, jesteś znacznie bardziej podatny na zmarszczki.

Na przykład palenie wpływa na ukrwienie skóry, co nieuchronnie prowadzi do pojawienia się zmarszczek i przyspieszenia procesu starzenia.

W badaniu z udziałem 132 osób dorosłych palących i niepalących, naukowcy doszli do wniosku, że przedwczesne starzenie się jest związane z ekspozycją na słońce i paleniem. Osoby, które dużo paliły, były 4,7 razy bardziej podatne na powstawanie zmarszczek niż osoby niepalące. Ponadto, gdy palenie tytoniu wiązało się z nadmierną ekspozycją na słońce, ryzyko powstawania zmarszczek było znacznie większe

Wyraz twarzy

Niestety z wiekiem każdy uśmiech może nas kosztować. Za każdym razem, gdy używasz mięśni twarzy, na twarzy tworzy się cienka smuga. W miarę jak skóra traci elastyczność, zmarszczki mimiczne pogłębiają się.

Nie powinno to jednak przeszkadzać Ci w wyrażaniu swoich uczuć, a jedynie uczynić Cię odpowiedzialnym za podjęcie skutecznych środków zapobiegających powstawaniu zmarszczek. 

Jak zapobiegamy zmarszczkom?

Jeśli więc chcesz zadbać o swoją twarz i zdajesz sobie sprawę, że współczesna medycyna nie jest w stanie zaoferować Ci wszystkich rozwiązań, zapoznaj się z poniższymi metodami zapobiegania powstawaniu zmarszczek:

Użyj ochrony przeciwsłonecznej

Ponieważ ekspozycja na słońce jest główną przyczyną powstawania zmarszczek, dermatolodzy zalecają codzienne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Dlatego warto zdecydować się na wodoodporny krem ​​o wysokim współczynniku ochrony, co najmniej SPF 30.

Jeśli chodzi o opalanie, eksperci uważają również, że balsamy samoopalające są bezpieczniejsze niż naturalne lub samoopalacze, ponieważ promienie UV są szkodliwe dla naszej skóry i mogą przyspieszyć proces powstawania zmarszczek.

Najlepiej jednak zasięgnąć porady dermatologa, ponieważ niektóre balsamy samoopalające, a nawet filtry przeciwsłoneczne mogą zawierać niebezpieczne składniki w innych schorzeniach, takich jak endometrioza.

Przyjmij zorganizowany styl życia i spróbuj wyzbyć się wad

Nawet jeśli wydaje się to stereotypem, osoby, które nie palą i odpoczywają, mają znacznie jaśniejszą i piękniejszą cerę niż osoby prowadzące chaotyczny tryb życia. Sen piękności nie jest mitem, ale prawdą, o której świadczy jego wpływ na nasz organizm.

Komórki skóry regenerują się znacznie szybciej w nocy niż w dzień, a maksymalny punkt podziału komórek następuje około godziny 2 nad ranem. Co więcej, American Academy of Dermatologists twierdzi, że istnieje nawet zalecana pozycja podczas snu, zalecana do spania na plecach, aby zapobiec powstawaniu zmarszczek.

Również osoby, które spożywają alkohol, często mają starzejącą się cerę, a to dlatego, że alkohol odwadnia skórę i prowadzi do zmarszczek.

Ćwicz regularnie

Aby uzyskać młodzieńczy wygląd i doskonały ton, nie potrzebujesz trudnych treningów, a tylko kilka umiarkowanych sesji ćwiczeń w tygodniu. Kanadyjscy eksperci twierdzą, że 30 minut ćwiczeń, ćwiczonych dwa razy w tygodniu, poprawia skład skóry, dzięki czemu wyglądamy młodziej.

Zadbaj o swoją dietę

Być może najważniejszym aspektem w zapobieganiu zmarszczkom jest odżywianie. Eksperci zawsze przeprowadzają badania, aby zweryfikować skuteczność określonych substancji w żywności w spowalnianiu procesu starzenia.

Witamina C zapobiega powstawaniu zmarszczek

Badania opublikowane w 2007 roku w American Journal of Clinical Nutrition wykazały, że pokarmy bogate w witaminę C zapobiegają powstawaniu zmarszczek.

Badaniami objęto 4025 kobiet w wieku od 40 do 74 lat. Ostatecznie okazało się, że osoby, które spożywały znaczne ilości witaminy C, wyglądały znacznie młodziej niż pozostali.

Pokarmy bogate w witaminę C to brokuły (bogate w karoten i koenzym Q-10, inne substancje korzystne dla skóry), papryka, pietruszka, kiwi, pomarańcze, grejpfrut, truskawki itp.

Kwasy tłuszczowe Omega 3 przeciwko przedwczesnemu starzeniu

Ryby bogate w kwasy tłuszczowe Omega 3 polecane są na zmarszczki, ponieważ mają właściwości zmniejszania stanu zapalnego skóry wywołanego ekspozycją na toksyny czy promienie ultrafioletowe.

Można więc jeść łososia, tuńczyka, sardynki lub inne źródła Omega 3 z nasionami lnu lub różnego rodzaju orzechami.