Urokliwy artykuł o zaskórnikach na twarzy Wraz z dłońmi nasza skóra pełni rolę wizytówki. Odpowiednio wypielęgnowana, oczyszczona i nawilżona skóra twarzy, w zależności od jej rodzaju, powie o nas więcej niż słowa.
Brak codziennego rytuału pielęgnacji skóry może doprowadzić do pojawienia się zmarszczek, pojawienia się trądziku lub pojawienia się zaskórników znacznie wcześniej. Te ostatnie mogą przyprawić nas o duże bóle głowy, ponieważ są brzydkie i obciążają naszą skórę.
Jeśli również borykasz się z problemem zaskórników na twarzy lub po prostu chcesz je powstrzymać, ten artykuł będzie dla Ciebie przydatny, ponieważ dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o ich leczeniu i zapobieganiu. Oto, co musisz wiedzieć o zaskórnikach.
Co to są zaskórniki?
Skóra twarzy jest naturalnie chroniona przez sebum, eliminowane przez gruczoły łojowe, które działają jak bariera przed czynnikami zewnętrznymi, pełniąc rolę nawilżenia skóry. Wraz ze wzrostem wydzielania łoju pory skóry zatykają się i mogą łatwiej zatrzymywać kurz lub inne cząsteczki obecne w środowisku.
Proces ten jest również spowodowany martwymi komórkami skóry, które wraz z sebum tworzą na skórze prawdziwe zatyczki. Uniemożliwia to skórze oddychanie przez zmienione pory. W związku z tym na skórze mogą pojawiać się bardzo małe, ciemne plamy, zwane zaskórnikami otwartymi lub, jak wszyscy wiedzą, zaskórnikami. Ich czarny kolor zawdzięczają melaninie łojowej, która w kontakcie z powietrzem utlenia się.
Zaskórniki mogą być prekursorem trądziku, zwłaszcza jeśli ich pojawienie się nie powoduje ich usunięcia. Dlatego niezbędne są działania mające na celu zapobieganie im i leczenie, gdy są jeszcze w okresie niemowlęcym.
Gdzie i dlaczego pojawiają się zaskórniki? – główne przyczyny
Chociaż gdy mówimy o zaskórnikach, pierwszym obszarem ciała, który przychodzi na myśl, jest skóra, to niestety zaskórniki nie pojawiają się wyłącznie na twarzy. W zależności od tego, jak często dezynfekujemy naszą skórę, ale także ubranie, zaskórniki mogą pojawić się również na skórze pleców, klatki piersiowej, szyi, ramion, ale także rąk czy nóg, zwłaszcza jeśli chodzi o zaburzenia hormonalne.
Jednak miejscem najbardziej podatnym na zaskórniki pozostaje skóra twarzy, ponieważ prawie zawsze jest ona narażona na działanie czynników zewnętrznych. Strefa T, jak nazywana jest część twarzy pokrywająca czoło, nos i podbródek, jest podatna na zaskórniki, czyli obszar o największej produkcji sebum na całej twarzy.
Jeśli nosisz grzywkę, najprawdopodobniej zauważysz zaskórniki na czole, ponieważ obszar ten jest często dotykany przez włosy, które mogą zatrzymywać cząsteczki kurzu. Nos i podbródek są jednakowo odsłonięte przed zaskórnikami, ponieważ są to obszary, których często dotykamy w ciągu dnia.
Przyczyny zaskórników mogą być liczne. Osoby o tłustej skórze są zwykle podatne na tego typu reakcję skóry na cząsteczki kurzu w atmosferze. Również osoby przyzwyczajone do używania kosmetyków tłustych lub nakładające codzienny makijaż mogą promować pojawienie się zaskórników.
Istnieją inne przyczyny obecności tych zaskórników , takie jak:
- nadmierne wydzielanie sebum, spowodowane zmianą lub zaburzeniami hormonalnymi, najczęściej występujące w okresie dojrzewania, w przypadku antykoncepcji lub w okresie menstruacji;
- podawanie niektórych leków;
- przerost bakterii Propionibacterium acnes na skórze;
- Nadmierne spożycie produktów mlecznych, które sprzyjają pojawianiu się trądziku.
Różnice między czarnymi kropkami a białymi kropkami
Jeśli zaskórnikom sprzyja wydzielanie sebum nad martwymi komórkami skóry, zaskórniki pojawiają się, gdy pory są zatkane pod skórą i nie dochodzi do kontaktu z powietrzem. Tłuszcz zawarty w tego typu zaskórnikach jest widoczny na powierzchni skóry, ale nie można go usunąć tradycyjną ekstrakcją, jak to ma miejsce w przypadku zaskórników.
Jeśli zauważysz na skórze białe plamy, nie próbuj ich usuwać, tylko udaj się do dermatologa lub salonu kosmetycznego, gdzie specjaliści zastosują skuteczniejsze metody ich usunięcia.
Jeśli napotykasz zaskórniki, zaskórniki kwasem glikolowym stosowane dwa razy w tygodniu pomogą Ci łatwo i szybko usunąć zaskórniki. Najprawdopodobniej będziesz potrzebować także kremów z asortymentu do cery tłustej, które zawierają kwas salicylowy, sebaryl , cynk i inne substancje myjące, które odżywiają skórę bez jej obciążania.
Regularne złuszczanie to kolejny sekret dla tych, którzy mają problemy z zaskórnikami. Jak wspomniano wcześniej, pory skóry mogą cierpieć z powodu nadmiaru sebum i martwych komórek skóry. Kosmetyki złuszczające pomogą Ci się tego wszystkiego pozbyć i pomogą wygrać walkę z zaskórnikami.
Warto pamiętać, że prawidłowy peeling nie jest wykonywany częściej niż raz w tygodniu, bo inaczej ryzykujesz przemianę skóry w wrażliwą i zawsze podrażnioną. Maseczki na twarz są również skutecznym rozwiązaniem na zaskórniki. Zalecamy wypróbowanie meseczki która pomoże oczyścić skórę po tygodniu spędzonym na zanieczyszczaniu ruchliwego miasta.
To maska zawierająca węgiel aktywny i glinkę, idealna do każdego rodzaju skóry. Zauważysz, jak w ciągu kilku minut pomoże Ci usunąć wszystkie martwe komórki i zanieczyszczenia oraz usunie czarne pryszcze.