Czy wiesz, jak zadbać o swoje serce?

0
774

12 rzeczy, o których warto pamiętać, jeśli chcesz mieć zdrowe serce

Normalne ciśnienie krwi wynosi do 130 na 80 mmHg.

Wyższe wartości wymagają konsultacji z internistą lub kardiologiem. W zależności od ciśnienia krwi, lekarz może zalecić zmianę stylu życia, zmniejszenie spożycia soli i jeden lub więcej specjalnych leków tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Nieprzestrzeganie środków i leków, potwierdzone stałym wzrostem ciśnienia krwi powyżej normy, prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób nerek, chorób mózgu, chorób układu krążenia.

Całkowity cholesterol powinien wynosić do 200 mg / dl.

Frakcja LDL (popularnie nazywana złym cholesterolem) ma optymalną wartość do 100 mg / dl. Frakcja HDL (popularnie nazywana dobrym cholesterolem) ma optymalną wartość powyżej 50 mg / dl. Wartości te są utrzymywane poprzez ćwiczenia, zbilansowaną dietę, spożycie ryb (najlepiej oceanicznych, dwie porcje tygodniowo), dużo warzyw, unikanie stresu i kontrolę patologii, które mogą powodować znaczny wzrost poziomu cholesterolu ( np. Zaburzenia tarczycy).

W wybranych przypadkach lekarz może zalecić statyny lub inne leki obniżające poziom cholesterolu. Uważaj, aby nie mieć bardzo niskich wartości, ponieważ są one skorelowane z ryzykiem chorób neurologicznych, raka przewodu pokarmowego, depresji i skłonnościami samobójczymi.

Regularne ćwiczenia pomagają zachować dobre zdrowie.

Nawet po ostrym zawale mięśnia sercowego zaleca się ruch. Po epizodzie migotania przedsionków to samo. Sport dla osób ze zdiagnozowanymi chorobami będzie wykonywany po dokładnej konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Intensywne sporty, dla osób bez znanych patologii, będą idealne po dokładnej konsultacji kardiologicznej, z wyłączeniem różnych chorób, które mogą powodować poważne problemy (np. Zespół Brugadów ).

Ćwiczenia doprowadzą do optymalizacji ciśnienia krwi, pulsu, cholesterolu, utrzymania naczyń krwionośnych na normalnych parametrach. Uważaj, bez odpowiedniego odżywiania i odpowiedniego wypoczynku sam sport nie zdziała cudów.

Każda osoba, niezależnie od wieku, potrzebuje konsultacji kardiologicznej

W celu zmierzenia ciśnienia krwi, wykonania elektrokardiogramu, w razie potrzeby echokardiografii. Dlaczego? Istnieją przypadki zespołów ( np. Zespół Brugadów ), które mogą prowadzić do zagrażających życiu arytmii. Diagnozowanie ich i edukacja pacjentów ma ogromny wpływ na zdrowie społeczności.

Zdarzają się przypadki kardiomiopatii przerostowych uwarunkowanych genetycznie, odpowiedzialnych za wielokrotne nagłe zgony – tutaj konsultacja może wyjaśnić sprawę i zapobiec tragicznemu następstwu w młodym wieku.

W żywieniu kluczem jest dawka

Nie ma pokarmów, które niszowo wpływają na serce. Ci, którzy są zdrowi, będą zdrowi dla całego ciała. Posiłek bogaty w warzywa i owoce, z niewielką ilością białego mięsa lub ryb, z nasionami w niewielkich ilościach, z tłuszczami roślinnymi (uwaga, bez przesady) i mniej tłuszczami zwierzęcymi.

Od czasu do czasu z czerwonym winem, w sumie z umiarem, chętnie, a czasem nawet kontrolowane wpadanie w poślizg do drobnych przyjemności, oznacza ogromnie w równaniu zdrowotnym. Osoby z nadciśnieniem lub niewydolnością serca powinny drastycznie zmniejszyć spożycie soli.

Kawa nie zakłóca obwodu elektrycznego serca

Ale, u niektórych osób mogą być bardziej wrażliwe na kofeinę przez centralny układ nerwowy i może czuć się kołatanie serca. Kawa może również trochę podnieść ciśnienie krwi.

Ogólnie rzecz biorąc, spożywane racjonalnie (do 400 mg / dzień, sugerowałbym około 200-300 mg, nie więcej) ma korzystny wpływ na układ krwionośny, pokarmowy, mózgowy, nerkowy itp. Nie używaj cukru, uważaj na sztuczne słodziki.

Cukier, zwłaszcza biały, jest szkodliwy dla całego organizmu.

Są napoje gazowane lub owocowe, o których mówi się, że są naturalne, z dużą ilością cukru. Na świecie mamy setki milionów przypadków cukrzycy, stanu uważanego za równoważny z zawałem mięśnia sercowego, kiedy mówimy o późniejszym ryzyku sercowo-naczyniowym.

Małe dzieci są bombardowane sokami pełnymi cukru, cukierkami, wszelkiego rodzaju słodyczami. Wszędzie następuje eksplozja otyłości. Należy ograniczyć spożycie cukru, a sztuczne słodziki nie są optymalnym rozwiązaniem, ponieważ zwiększają również ryzyko sercowo-naczyniowe.

Tytoń przyspiesza miażdżycę, proces, który zatyka naczynia krwionośne

Blaszki miażdżycowe tworzą się w tętnicach wieńcowych i zmniejszają perfuzję mięśnia sercowego, co może powodować zespół wieńcowy, gdy blaszka destabilizuje; tworzą się w tętnicach szyjnych i powodują silne zawroty głowy, zmniejszając dopływ krwi do mózgu; tworzą się w tętnicach kończyn dolnych i powodują przerywaną arteriopatię (zarostowe, o różnych stopniach nasilenia) itp. Tytoń poważnie uszkadza płuca, mózg, żołądek.

Alkohol ma działanie kardiotoksyczne

Ale dawki zależy tutaj. 20-30 gramów alkoholu dziennie działa kardioprotekcyjnie, zmniejszając ryzyko zawału serca; zmniejsza się również ryzyko udaru. Czerwone wino jest również przeciwutleniaczem, optymalizuje również poziom cholesterolu. Wszystko poza tą miarą jest toksyczne.

Po dłuższym spożyciu budzimy się z pacjentami z kardiomiopatią rozstrzeniową wywołaną alkoholem, z mocno upośledzoną funkcją pompy serca. Nawet duża ilość wypita przez krótki czas może wywołać dylatację w tzw. Syndromie wakacyjnego serca. Na szczęście proces jest odwracalny, ale nie chcę, aby ktokolwiek go doświadczył.

Narkotyki, zwłaszcza leki dożylne

Jest szczególnie niebezpieczny i może powodować zaburzenia jazdy, ciężkie zaburzenia rytmu, a nawet zatrzymanie akcji serca. Nie konsumuj czegoś takiego nawet w celu eksperymentowania.

Każda infekcja, która może przedostać się do krwi, może wpływać na serce.

U osób z prawidłową odpornością jest rzadkie, ale nie wykluczone. Infekcje zębów należy leczyć szybko. Te w sferze laryngologicznej również. Każda infekcja jest leczona przez lekarza, a nie za pomocą losowego antybiotyku!

Istnieją procesy zapalenia wsierdzia z zarazkami, które docierają do krwiobiegu przez różne wloty i pozostawiają znaczne trwałe uszkodzenie zastawek.

Stan psychiczny wiele znaczy dla prawidłowego funkcjonowania serca.

Zaburzenia psychiczne mogą prowadzić do tachykardii, zaburzeń rytmu. Wspomniałem kiedyś o zespole złamanego serca, zwanym także Tako -tsubo, który zwykle występuje u kobiet, po rozstaniu lub śmierci, poprzez masowe wyładowania katecholamin, w warunkach dużego stresu.

Należy unikać wszelkich konfliktów, a zaburzenia psychiczne wymagają konsultacji psychologicznej i / lub psychiatrycznej.